Electromyography KEMG-A100
Biopex
Personalized PDF Catalog
Catalog Generated On : 13/05/2026
Electromyography KEMG-A100
www.biopex.com     |     info@biopex.com
Description :
Specifications :
Number of channels 4 channel
Stimulus Modes Single-current, Dual-current Stimulator
Stimulus Frequency 0.1 Hz ~ 50 Hz
Sample Rate 200 KHz
Analysis Time 1 ms ~ 1000 ms
CMRR >110 dB
Amplitude Frequency 1 Hz ~ 5 Hz
Impedance > 1000 MΩ
0.1   H7:I23⁓ 100 Hz, Error <± 10% 1 ~ 5000 times
Test Protocols : EMG Motor Unit Potential (MUP)
Interference phase (IP)
Scanning EMG (QEMG)
Test Protocols : EP SEP : USEP / LESEP / TSEP / SCEP
AEP : BAEP / MAEP / LAEP / Eooch G, 40Hz
VEP : PRVEP / FVEP / ERG / EOG
Test Protocols : NCV MCV / SCV / SSCT / RNS / F-wave / H-reflex / Blink reflex / SSR
Max Higher Filters Frequency 50 Hz
Min Lower Filters Frequency 0.1 Hz
A/D Conversion Rate 24 bit
Stimulus Width 0.1   ⁓ 100 Hz, Error <± 10%
Pulse Mode 50 µs ~ 1000 µs
Pulse Duration Error Single, Double and Triple pulses
Gain Amplifier 0.05, 0.1, 0.5, 1 ms , Error <± 10%
Dimensions 50 times ⁓ 50 million times
Weight 510 x 445 x 205 mm